Kilit Sektöründe Pirinç

Kilit sektöründe kullanılan birçok bileşende pirinç malzemesi tercih edilir. Bunun sebebi pirinç malzemesinin dayanıklı, işlenebilir ve korozyon dayanımına sahip bir malzeme olmasıdır. Barındırdığı bu özellikler sayesinde yüksek dayanıma sahip, kolay işlenebilir ve uzun ömürlü kilit ürünleri ortaya çıkar. Asma kilit, göbek kilidi, silindir ve üçgen profiller, kilit mandalları, sürgü gibi temel kilit bileşenlerinde bu özellikler sebebiyle pirinç malzemesi kullanılmaktadır.

Kilit Sektöründe Kurşun Kısıtlaması

Günümüz teknolojileriyle kilit sektöründe kullanılan ürünlerin ve ürünlerde kullanılan bileşenlerin değişmesi ve gelişmesi kaçınılmaz olmaktadır. Her ne kadar geleneksel kilit ürünleri hala tercih edilse de bu ürünler yerini hızla elektronik aksamlar içeren, teknolojik ürünlere bırakmaya başlamıştır. Elektronik bileşenler içeren kilit ürünlerinde kullanılan pirinç malzemeleri ‘’Tehlikeli Maddelerin Sınırlandırılması’’ (ROHS) direktifi ve ‘’Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, Yetkilendirilmesi ve Kısıtlanması’’ (REACH) tüzüğü kapsamında kısıtlamalara tabi tutulmaktadır. ROHS direktifine ve REACH tüzüğüne uygun, düşük kurşun içeriğine ve yüksek işlenebilirliğe sahip, EKOSARI alaşımlarımız mevcuttur.


ECI ( Avrupa Bakır Enstitüsü ) tarafından geliştirilen bir çalışmada, ağırlıkça %0,5’den fazla kurşun içeren malzemelerin, REACH’de belirtilen kurşun salınım değerini ( 0,05 μg/cm² / saat) aştığı tespit edilmiştir. Uygulanan çalışmada çocuklar başta olmak üzere insanların ağız yoluyla bu salınıma maruz kalma potansiyeli görülmüştür. Kilit sektöründe kurşunsuz pirinç alaşımlarına geçişin önemi bir kez daha vurgulanmıştır.

ROHS DİREKTİFİNE VE REACH TÜZÜĞÜNE UYGUN EKOSARI ALAŞIMLARIMIZ

# Ürün Kodu EN Sembol EN No ASTM
Ecobrass CuZn21Si3P CW724R C69300
Ecocast Kurşunsuz Külçe CuZn21Si3P-C CC768S C87850
FEDERALLOY IV-B2 - - C89540
Kurşunsuz Külçe CuZn42Al-C CC773S -
S509 CuZn40 CW509L C27450
S510 CuZn42 CW510L C28500
S511 CuZn38As CW511L C27453

İletişim

Sizlerin memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Amacımız, sizin görüş ve önerilerinizle birlikte size daha kaliteli bir hizmet sunabilmektir.
Öneri, istek, şikâyet, memnuniyetiniz ile ilgili görüşlerinizi lütfen bizimle paylaşın. Her başvurunuz detaylı bir biçimde incelenecek, sizlere daha kaliteli bir hizmet sunmak için bize yol gösterecektir.

Sarbak Metal Merkez Ofis

Eğitim Mah. Adım Sok. Orjin İş Merkezi No: 10 - 18 Kat: 3 Daire No:39 - 49 34722
Hasanpaşa / Kadıköy / İstanbul

Sarbak Metal Fabrika

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Gazi Osman Paşa Mah. 8. Cad. No:3 59500
Çerkezköy / TEKİRDAĞ

İletişim FormuTıklayınız